Как Митю станал Мути
Местоположение
 
  • Държава: България
  • Регион: Северен централен
  • Област: Габрово
  • Община: Севлиево
  • Селище: с. Крушево
  • GPS: N 43.055766 E 25.150581
 
  • Ориентировачна надморска височина: 470 м.
 
 

За  потурчването на български младеж разказва Митю Йонев Камбуров от село Крушево,  роден 1895 г.

"Когато бях малък съм чувал от татя и мама, че нашият род имал родство с турския Чочевските. Това много ме интересуваше, как може български и турски родове да са роднина.  Аз съм на 71 години, земеделец съм. Много пъти мама и тате са ми разказвали, че дядо Братван разказвал пък на тях. През турско време, не много преди Освобождението ни от турско робство едно младо момче от нашия род на име Митю се главило ратай при един турчин, който бил богат, а имал само едно момиче на годините на Митя. Митю бил много работно и послушно момче. Всичко му прилягало. Стоял чирак към две години. Турчинът и кадъната много го харесали. Поверявали му имушество, но то било честно момче и с нищо не злоупотребявало. Продавало храни, добитък и точно се отчитало на господаря си. Една вечер той му казал:
- Митьо, стига толкова си слугувал у дома, не искаш ли да станеш господар? Ако се потурчиш ще ти дадем нашето момиче за жена и ще останеш у дома, ще наследиш моя имот.
Момчето навело засрамено глава и нищо не отговорило. След вечерята, както винаги си отишло разпалено у дома и веднага разказало всичко на майка си и баща си. И те пламнали в огън и нищо не му отговорили. Но всичко било свършено. Хубавото кадънче и честното трудолюбиво българче отдавна решили този проблем. Митю се потурчил и го нарекли Мути. Оттогава съществува това име у Чочевския род.
Дядо Хасан Мустафов Чочоолу признава, че техният род иде от Камбурите:
- До 9 септември 1944 г. нашите и техните ниви бяха делнишки, делени по братски. Дето имаме ние ниви, там имат и те и обратното, на много места по-равно."

За същия случай разказва и Хасан Мустафов Чочоолу от село Крушево,  роден през 1883 г.:

"Аз съм на 83 години. Чувал съм много пъти от тате, че сме имали родство с Камбурите. Те по-рано се казвали Патраилите. Били един род с Данковските. Преди дядо Мемиш едно българче дошло у нашия род, потурчило се и ние сме оттогава с Камбурята роднина. Баща ми Мустафа заварил Крушево с 30 български къщи и 130 турски. Дядо Мемиш разправял, че неговият баща бил българин от Камбурите, дошъл приведан зет /айдамак/ у дядо му."

За това че е имало и други успешни опити за помохамеданчване на българи свидетелства наличието на помаци (българомохамедани) в региона, както и наличието на местност с име Помаковото.

Разказва Станю Трифонов Солаков, който през 1966 г. разговарял с дядо Шайкир Кулаахмедов Дурула.

"- Дядо Шайкир, защо на твоя син Ахмед му казват „Помака”?
И той спокойно отговаря:
- Защото ние сме от помаците.
- Как от помаците?
- Ей така, моят дядо бил помак.
- Да, те били помаци - допълни и дядо Братван Чипито.
- Аз съм на 83 години -  каза дядо Шайкир - и моят баща ми е разказвал, че дядо били четирима братя помаци, живеели в този двор, в който живея аз сега."

Сред българите от село Крушево е известно и, че в рода на дядо Шайкир Кулаахмедов Дурула е живяла една българка от село Бяла река. Дядо Шайкир обаче отрича това да е вярно. Според разказвача Солаков дядо Шайкир, синовете, внуците и правнуците му усвоявали лесно българския език и го говорели много правилно.

Източник: "История на село Крушево"

 
  • Интернет: Не
 
 
Реклама


Реклама


Реклама


Полезни връзки

Статистика

Брой обекти: 6001
Брой селища: 21600
Брой снимки: 17055
Брой видеоклипове: 161
Брой коментари: 67
Брой запитвания: 2629
Регистрирани потребители: 364

Реклама