- Държава:
- Регион:
- Област:
- Община:
- Селище:
- в околностите на
Празник на суджука в Горна Оряховица – едно вкусово разнообразно пътуване на ВсеСтранници
В прохладна юнска събота автомобилите на ВсеСтранници отново разсънват софийските улици. След минути изкушените от кулинарното събитие в Горна Оряховица – празника на местния специалитет горнооряховския суджук са по местата си в колите и се отправяме към магистрала Хемус. От няколко дни сме „на пости” (поне в мислите си), за да можем да се отдадем на викингско чревоугодничество със суджуци.
Но как да устои човек на ухаеща домашна баница, изпечена в ранни зори?! И на пресни градински ягоди? Затова на обичайна отбивка в пътуванията ни в тази посока правим кратка почивка за хапване и ароматен чай.
След още час и половина влизаме във Велико Търново, а то ни посреща с пролетен дъждец... Предвид безкрайни стари и новозапочнали пътни ремонти избираме пътя за Горна Оряховица през село Арбанаси. Криволиците аха да ни дойдат малко вповече, но преди да се размърморим ето ни до стадиона в града, а съвсем наблизо е мястото, където ще отседнем.
Оставяме набързо багажа на камара в парк-хотел „Джевана” и след кратка озонирана почивка в китната му градина, се отправяме „по вода” под засилващия се дъжд към Градската градина, където вече набира настроение и посетители юбилейния Х Празник на горнооряховския суджук.
![]() |
Фирмите – производителки на горнооряховския деликатес, прочут в цяла Европа, са разположили рано-рано щандове и барбекюта, на които цвъркат ароматни наденици, суджуци, кебапчета и кюфтета. Бира също се лее до всяка алея. |
Под пороен дъжд се прислоняваме под шатра и отрупваме масата с наденици с праз, печени суджуци, халби бира... Лакардиите, шегите и настроението ни сгряват хладната събота и слънцето не удържа дълго зад облаците. Таман и ние вече сме си угодили на апетита.
Тръгваме из горнооряховските централни улици – пъстри, панаирни... Някои от нас са избират сладолед, други избират места за снимки, стигаме и до Експозицията „Горнооряховски суджук“ към Исторически музей, Горна Оряховица.
Доволни сме, че времето не усуетява пътешественическата ни програма. Отправяме се към Никополис ад Иструм ("Град на победата на Дунав") – античният римски град до село Никюп, на 20 км от Велико Търново по пътя за Русе.
Любезната и приветлива стажантка Виктория Гуглева е уведомена за нас от директора на Регионален исторически музей, Велико Търново Иван Църов и Миглена Петкова – приятели и съмишленици на ВсеСтранници, и тя ни очаква в почивния ден. Всеки допълва своя „Дневник на моите странствания” с печат от туристическия обект и се впускаме в снимки. Някои от групата са тук за първи път и впечатленията намират израз във възклицания, съзерцания и съприкосновение с красиво експонираните руини. Други са идвали и преди, но резултатите от непрестанната работа на археолозите и доброто експониране на находките и градския комплекс са повод за спомени, съпоставки и одобрения за постигнатото. Следобедният пек прежуря и част от групата предпочита да остане в сянката на посетителския център и в компанията на разговорливата му служителка. Ентусиастите се отправяме към водохранилището на античния римски град, разположен извън сегашните граници на археологическия резерват. |
![]() |
Избуялите треви се заплитат в краката ни, спъват ни упорито, жегата става все по-уморителна, но целта се вижда вече и е ясно, че си заслужава да не се отказваме. Водохранилището се оказва място със специфична атмосфера – някак романтично, някак мистично... Опитваме се да я уловим в снимки и да я съхраним чрез сетивата си. Водата до това място е идвала по древен водопровод с аквадукт чак от Мусинската пещера.
Поради високата трева на ливадата в съседство не успяваме да видим и още едно съоръжение с неизвестно предназначение, за което знаем, че геометрията му поразително точно съвпада с геометрията на Стоунхендж.
След около половин час жадни и прашни отпрашваме към Горна Оряховица, но страннишката ни природа не ни дава да се приберем в хотела толкова рано в дългия юнски ден. Време е за малко баир, движение и просторни гледки – мястото е тракийското светилище на платото Камъка, най-високата точка над града с надморкса височина 412 м., откъдето погледа се ширва към Дунавската равнина. Мераклии сме да намерим геокеша в района, и да изпратим залеза с биричка от тази височина. Вече всеки си търси подходящото местенце за стихване и съзерцание на заника, когато погледът среща задаващата се от североизток буреносна, оловносива и устремена в посоката ни облачна маса. След 5 минути слизаме на подскоци по камъните на пътеката към автомобилите, а едри капки дъжд целят фонтанелите ни. За секунди печелим надпреварата с пороя и когато се излива, го гледаме отвътре, доколкото позволява капацитета на чистачките на колите.
Общата тераса пред стаите ни в хотела е изненада, но се оказва много добра за случая –отново сме всички ВсеСтранници заедно, удобно разположени в градински кресла, хапваме плодове и сладкиши, някои попълват дневниците на своите странствания, очите ни се наслаждават на окъпаната зеленина в градината, разговорите ни пригласят на дъждовните капки, които ту се учестяват, ту се разреждат, а въздухът...ех, сякаш дишаме с кислородна маска!
Затова на свечеряване само се пренесяме едно ниво по-надолу и няколко крачки по-навътре в градината – под навеса на ресторанта на хотела. Отморихме и поизгладняхме след разхлаждането, а менюто е доста разнообразно и привлекателно!Наздравица след наздравица уточняваме програмата за следващия ден.
А той ни посреща сияен, ярък и обещаващ време за бродения и нови впечатления. По-ранобудните посрещнаха изгрева, по-уморените от предишния ден си поспаха добре.
За добро утро малкият пътешественик Дани ни е приготвил персонални покани за бъдещия му концерт на „най-добрият пианист от планините“.
![]() |
Всички вече са готови за закуска и то не каква, а суджукарска! От първите сме при сергиите в неделния ден, но вече има прясно изпечена скара и добре пазаруваме – и за вкъщи, и за армагани от празника за близки и приятели. Допълваме багажниците и със зеленчук и добре подготвени за обеден пикник потегляме към Преображенския манастир. Изпреварваме груповите туристи и се пръсваме с възхита и смирение из манастирския двор, в храма, към камбанарията. Всеки от нас открива своята вяра в това свято място, всеки попива красотата чрез своята душевност и разбирания – някои съзерцават, други снимат, трети разглеждат със сетива... Попадаме в безвремие, само започващото оживление наоколо и лицата от различни раси, също и покачващите се градуси ни напомнят, че е време да се отправим към прохладната част от маршрута. |
Хотнишкия водопад Кая Бунар – един от най-интересните и красиви, които може да се видят в северната част на България. Попрегрели и нетърпеливи за живописните гледки и разхлаждащите сенки по екопътекъта край Хотнишкия водопад, едва намираме място да паркираме. Семейства с деца, приятелски компании, млади и стари се забавляват край водата в летния ден. Няколко снимки „за отскок” в подножието на водопада и тръгваме по стръмната пътека, която отвежда над него. А докато вървим не спираме да се възхищаваме от ваянията на природата и от неочаквани гледки на различни нива по височината на водопада. След естествени каменни стъпала, скални процепи, дървени мостчета се озоваваме в същинска джунгла над водопада – лиани, надвиснали клони, които за миг те скриват сякаш не те е имало на пет крачки от другите, клокочещи дупки в карстовата скала, сапфиреносини водни кончета, комари тук-там, както си му е реда... |
![]() |
Дишаме дълбоко, гледаме ококорено всичко наоколо и ни е едно хубаво, хубаво!
Ама „рънътъ праи борбъта” и най-оправният сред групата бързо се ориентира към подходящо място за обеден пикник. Бирата – за охлаждане в реката, доматите мием на скока на водата, суджуците ухаят вече разповити и за вкусен обяд всички сме готови и навити.
След вкусното угощение не ни се тръгва в жегата, но ни очакват още интересни места в този ден. По обратния път гледките пак ни радват и карат да спираме за снимки. Стъпили отново на поляната ни връхлита отново емоцията – откриване на геокеш. Най-младите ни спътници направо пощуряват от ентусиазъм, но поради многото мъгъли в района скритите „съкровища” остават да бъдат намерени при следващо посещение.
Попътно виждаме и още една останка от древни времена- Римската колона, известна като „Марков камък” (Дикилиташ или Стълбо) край село Мусина.
![]() |
Води ни увлекателния разказ на Валентин, който най-скоро е бил тук в компетентната компанията на Калин Чакъров – археолог и уредник на музея от Исторически музей, Павликени, който му е представил в детайли историята на Античния керамичен център и е обърнал вниманието към по-незабележими, но важни и интересни детайли.
|
Изследователят му Богдан Султов още през 70-те г. на миналия век го превръща в първия музей на открито в България. Той възстановява и цялата последователност на античното керамично производство. Археологът е известен и с пословичната си настойчивост нито едно парченце керамика да не напуска обекта. Всичко, което изваждали от земята, след това било превръщано в строителни материали, с които са изградени сградите в посетителския център.
С признателност и благодарност към хората, които се грижат за този уникален културно-исторически обект, отбелязваме посещението си в книгата му за гости, а в своите дневници добавяме нови марки и печати.
Часовниците показват, че можем да добавим още нещо към всестраннишката ни програма – попътна отбивка до галерията на открито при махала Владовци на село Осиковица, за да видим с очите си това, за което вече са чули ушите ни - съвсем наскоро откритата експозиция на световноизвестния български скулптор Павел Койчев – „Явления и изкушения“ на фона на „Оригиналите“ – му.
В рехавата горичка до поляната пък е „изворът“ на жизнеутвърждение – яркоцветната изложбата "Явления и изкушения"- новите, непоказвани до този момент произведения на Павел Койчев. Тук властват двуизмерни индивиди, преследващи се един друг в търсене на щастие, някои с ябълката на изкушението в ръка. Колоритна кохорта от предимно летящи фигури, сложно заплетени с корди между клоните на пролетната гора пресъздават динамиката в отношенията между хората и усещането за възможни различни изходи, усещането за свобода.
Мирослав Михайлов – собственик на терена, колекционер, близък приятел на Павел Койчев и основен инициатор на експозициите словоохотливо ни разказва за идеята, перипетиите по осъществяването й и удовлетворението от постигнатото. Както и за предстоящото реставриране на фигурите от „Водна паша“ /2009г./, които отново ще се върнат на мястото си в близкото блато зад бензиностанцията, за да стъпват отново върху повърхността на водата.
Впечатлени, поизморени и въодушевени за нови пътешествия и срещи с Интересното поемаме към София. В сладка дрямка или в припомняне на впечатленията от изминалите два дни седемдесетте километра до столицата се смаляват неусетно.
Завършва още едно вкусово разнообразно пътуване с ВсеСтранници сред история, природа, изкуство и кулинария.
Организационна страница на пътешествието във фейсбук.
Още ВсеСтранно-опознавателни пътешествия ...
Заповядайте пак с пътешественическо-опознавателна група ВсеСтранници!